Farmička

O včeláchFilosofie chovuO lidech

Naše krajina je pestrá a členitá. Nejsou v ní vysoké hory, ale údolí se hluboce zařezávají až k samému dnu Čech. V místech, kde kdysi žili lidé, dnes bují divoká příroda a oráči polí nad místní půdou zlomili hůl. Místo, kde žijeme, svírají hned tři chráněná území – Českosaské Švýcarsko, Lužické hory a Žitavská pahorkatina. Vítejte u nás! Tady včelaříme.

uly2O včelách

První včely do rodiny pořídil děda krátce po druhé světové válce. Od té doby je chováme nepřetržitě. Jsou stejní starousedlíci jako my, otužilí a zvyklí na místní surové klima. Jen úly a zařízení zub času proměnil k neponáznání. Přesto zůstáváme věrni tradici a včely obývají výhradně dřevěné úly české výroby. Z jejich česen vylétávají od jara do podzimu, aby sesbíraly a přeměnily dary přírody v produkty, které nabízíme i Vám.

Filosofie chovu

Už v 19. století si včelaři všimli, že se včelstvo jako celek v mnoha ohledech podobá spíše obratlovci než hmyzu. Nazvali jej „superorganismem“, tedy jakýmsi  imaginárním tělem složeným z tkání a orgánů, které plní specifické funkce a které jsou schopny mezi sebou neustále efektivně komunikovat. Kromě toho jsou včely neobyčejně pozorné, citlivé a učenlivé. Zaslouží si stejné ohledy jako kterýkoliv jiný obyvatel hospodářství. My se řídíme konkrétně těmito pravidly:

  • včely chováme v dřevěných úlech na stanovištích s dostatkem kvalitní pastvy
  • udržujeme vysokou čistotu úlů,  vybavení i včelího díla (desinfekce, vyvaření starých plástů)
  • nejsme nenasytní, naše včely nikdy nehladoví
  • odebrané zásoby nahrazujeme v podletí cukrem, ale ponecháváme včelám také dostatek vlastního medu
  • od roku 2016 přecházíme na tzv. uzavřený koloběh vosku (mezistěny si necháváme vyrábět výhradně z vosku vlastní produkce)
  • pravidelně sledujeme zdravotní stav našich včelstev
  • používáme minimální nutné množství chemických ošetření, zpravidla jen tolik, kolik nás zavazují nařízení Státní veterinární zprávy
  • veškerý med je vytáčen a skladován v nádobách z nerezu, používáme sklenice určené pro přechovávání medu (730 ml Včela) s novými víčky

Máte další otázky? Napište nám nebo si domluvte návštěvu hospodářství.

 O lidech

Jmenuji se Štěpánka Dlouhá. Titul RNDr. jsem získala na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ale studovala jsem totéž i ve Frankfurtu nad Mohanem na Univerzitě J. W. Goethe. Jsem členkou Pracovní společnosti nástavkových včelařů a Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum. Včelařím samostatně od roku 2011, od roku 2015 se aktivně podílím na vzdělávání včelařů (kurzy, přednášky, články). Od roku 2016 jsem lektorkou PSNV.
Máme s manželem čtyři děti, a tak jsem toho času na rodičovské dovolené.

Pantáta Ing. Ladislav Dlouhý včelaří přes třicet let, kdy včely převzal po svém otci. Je členem Českého svazu včelařů a zároveň předsedou varnsdorfské základní organizace. Za dobu svého včelaření absolvoval řadu odborných kurzů a naopak řadu přednášek sám odvykládal. Od roku 2016 překládá pro Odborné včelařské překlady články z polštiny. Nyní je v důchodu a tak se může své největší zálibě věnovat naplno.

Na chodu farmičky se podílejí i další členové rodiny. Ať už přímo, či třeba hlídáním dětí.