5. Oberlausitzer Bienenfachtag

V sobotu 25. února 2017 se koná v německém Ebersbachu již 5. Včelařský hornolužický odborný den (5. Oberlausitzer Bienenfachtag) a již tradičně nabízí zajímavý program.
Všichni včelaři, včelařky a zájemci o včelaření jsou srdečně vítáni!

Kdy: 25. února 2017 od 10:00 (vstup od 8:30)
Kde: Schützenhaus (Střelnice), Kottmarsdorfer Straße 5, 02730 Ebersbach-Neugersdorf, SRN

Účastnický poplatek činí 15,00 € na osobu. (Spolek LEBENs(T)RÄUME e.V. z toho hradí cestovní náklady, honoráře a noclehy odborným expertům a organizační výlohy). Na 5. Oberlausitzer Bienenfachtag se můžete přihlásit telefonicky na čísle 0174 338 96 23 nebo e-mailem na adrese schieback@saechsische-imkerschule.de

Ke konferenci je přihlášená skupina cca 40 českých včelařů, z toho důvodu budou všechny přednášky simultánně tlumočeny do češtiny. Pokud máte zájem o účast a neumíte německy, hlaste se, prosím na tel. 777 269 664 nebo e-mailem na stepanka.dlouha@gmail.com. Poplatek za tlumočníka je 5,00 €. Prosím, hlaste se jen v případě vážného zájmu!

Program a anotace odborných přednášek:

1) Včelmistr Gerhard Moll – Chov matek
Chov a pořádek – tak lze výstižně vyjádřit dvěma slovy nejdůležitější atributy včelaření. Pan Gerhard Moll, který od včelmistra Hanse Beera převzal a dále zdokonalil provozní metodu chovu matek v upraveném plodišti, nám ukáže, jak úspěšně odchovává matky a následně o ně pečuje až do jejich upotřebení ve včelstvu. Budou popsány různé metody chovu směřující k získání zdravých a vitálních matek nejvyšší kvality.

Včelmistr Gerhard Moll, předseda včelařské školy v Härtsfelde, je uznávaný německý včelařský expert, který dlouhá léta spolupracuje s Hansem Beerem. Je praktik s rozsáhlými znalostmi v oblasti chovu matek a ochotně zodpoví Vaše dotazy.

2) Dr. Sara Leonhardt – Pryskyřice a propolis a jejich odlišné role ve včelstvu
I když propolis po staletí hraje důležitou roli v lidovém lékařství, z důvodu jeho obtěžující lepivosti chovatelé včel upřednostňují a selektují taková včelstva, která sbírají méně pryskyřice a tvoří méně propolisu. Je to však prospěšné včelám? Propolis totiž drží v šachu různé spouštěče nemocí a parazity, a včely sbírají pryskyřici právě tehdy, když jsou těmito spouštěči ohroženy. Nemůže být chov „na propolis chudších“ včelstev a častější odstraňování lepivé hmoty dalším faktorem snížené odolnosti našich včel?

Tuto otázku by chtěla paní Dr. Leonhardt posoudit ve světle aktuálních badatelských výsledků a s Vámi o tom diskutovat.

3) Prof. Dr. Dr. Randolf Menzel – Inteligence včel
Prof. Menzel, který se již přes 50 let věnuje studiu včel, nám představí svoji knihu „Inteligence včel“, v níž shrnuje své poznatky a bádání a umožní nám nahlédnout, jak se (zejména za poslední desetiletí) – změnila včelařská věda, v jakém stavu se v současnosti nalézá a co nás v budoucnosti čeká. Jak a co se včely učí? Jak je můžeme trénovat, abychom mohli zodpovědět vědecké otázky a jaké faktory životního prostředí negativně ovlivňují učící procesy v mozku včely?

Pan Menzel bude připraven odpovídat na naše dotazy a uvítá následnou diskuzi.

Souběžně s přednáškami bude v téže budově probíhat od 14:00 do 17:00 hod. výměnná burza semen a rostlin (účast na burze je bezplatná). Vyměňovat můžete vše, co rozmnoží pestrost našich zahrad – ať se jedná o semena bylin, divokých rostlin, zeleniny nebo květin, ale také zkušenosti s jejich pěstováním, tipy a recepty. Přijít může každý, koho zajímá mnohotvárnost a její udržitelnost – i ten, kdo zatím žádná semena nemůže přinést. Nabízená semena lze využít k dalšímu poznávání, množení a výměně v následujícím roce!

2 thoughts on “5. Oberlausitzer Bienenfachtag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *