Kuriózní příčina kolapsů včelstev

Pátrání po příčinách kolapsů včelstev v Severní Americe jde opravdu do hloubky. Výzkumná skupina J. S. Pettise sází na nízkou životaschopnost spermií. Zjistilo se totiž, že za četnými kolapsy stojí špatná kondice matky. Za normálních okolností přežívá matka ve včelstvu několik let, dokud se zásoba spermií nevyčerpá nebo není vyměněna včelařem. Při běžném provozu je v USA matka cíleně měněna za jeden až dva roky. V poslední době však muselo být v některých provozech vyměněno více jak 50% matek ve stáří maximálně šesti měsíců, a to z důvodů nedostatečné výkonnosti.
Výzkumníci zjistili, že životaschopnost spermií se velmi liší mezi matkami, které pochází ze včelstev různé kondice. U zcela zdravých včelstev je životaschopnost spermií ve spermatéce matky okolo 85%. U včelstev, která chovatel označil za nezdravá či zralá k výměně matky, průměrně pouze 50%. Otázkou je, co vitalitu spermií snižuje. Autoři studie diskutují působení pesticidů, nemoci a parazity, ale nakonec se zaměřují na faktory vnějšího prostředí – konkrétně na teplotu. Včelí matky určené k prodeji jsou totiž při své cestě za novým majitelem běžně vystavovány teplotám v rozmezí 8°C až 40°C. Nedivme se proto, že taková cesta obálkou zabije až polovinu spermií. Vědecký tým si je vědom, že jejich zjištění asi nebude to pravé terno. Snaží se na nás alespoň apelovat, abychom při rozesílání matek mysleli více na přepravní podmínky.

J. S. Pettis et. al.: Colony Failure Linked to Low Sperm Viability in Honey Bee (Apis mellifera) Queens and an Exploration of Potential Causative Factors. PLoS One, 10. 2. 2016
DOI: 10.1371/journal.pone.0147220

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *