Připojte se k monitoringu ztrát včelstev!

Milí včelaři,

dne 20. března 2017 byl zahájen v pořadí již čtvrtý ročník mezinárodního projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování. Jeho cílem je nezávislé vyčíslení úspěšnosti zimování včelstev v České republice. Nejde jen o popisnou statistiku, ale i o hledání rizikových faktorů, které mohou mít na přezimování včelstev vliv. Anonymní dotazník bude včelařům přístupný do 31. května 2017, koordinátoři se těší na Vaše odpovědi!

Veškeré informace o projektu jsou k dispozici zde.
Dotazník můžete vyplnit zde (vyplnění zabere cca 15 minut).

Aktuálně k průběhu sběru dat

Po přibližně 3 týdnech je evidováno kolem 400 zodpovězených dotazníků. Z dat, která jsou nyní k dispozici, je možné pozorovat velké lokální rozdíly ve ztrátách včelstev. Aby tato data bylo možné lépe analyzovat, je třeba dostatečné množství informací přímo z terénu, které můžou poskytnout jen samotní včelaři. Rozdíly jsou mnohdy doslova propastné! Jaká je tedy situace právě u Vás? Zde je náš dotazník.

Do 10. dubna můžete navíc Martinu Kamlerovi posílat vzorky mrtvolek na vyšetření nosematózy, který je pro účastníky COLOSSu vyšetří zdarma. Díky spolupráci a výsledkům laboratorního vyšetření bude k dispozici rozsáhlý soubor dat, který umožní analyzovat rozsah nosematózy a dát jej do souvislostí s dalšími vlivy.
Pokud jste při jarních prohlídkách nalezli žijící včelstva s větším množstvím výkalů uvnitř úlů nebo včelstva uhynulá, která jeví známky nosematózy, zašlete vzorek mrtvolek k vyšetření na nosematózu. Informace jsou zde.

Dopis pro včelaře a včelařské organizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *