Slovenský COLOSS

Na výsledky mezinárodního monitoringu úspěšnosti zimování včelstev COLOSS (COLony LOSSes) ze Slovenska z let 2009-2016 upozorňuje publikace Jozefa Čápka a Róberta Chleba. Vyplývá z ní, že slovenské včely si v porovnání s celoevropským průměrem vedou velmi dobře. Má to nicméně svá „ale“.

Zimní ztráty na včelstvech se od roku 2009 pohybovaly v rozmezí 6 až 10 %, což v podstatě odpovídá  úhynům považovaným za přirozené před invazí kleštíka. Situace se nicméně lišila mezi kraji. Na přípklad v zimě 2013/2014 zaznamenali Slováci 1,96% úhyny v kraji kolem Košic, kdežto 37,2% ztráty v Trnavském kraji. V průměru dobré výsledky monitoringu autoři přisuzují metodice ošetřování včelstev proti kleštíkovi Varroa destructor. Včelstva jsou prý ošetřována různými akaricidy během léta, podzimu a zimy, ale také za pomoci organických kyselin během sezóny. Špatné výsledky v některých krajích jsou naopak přičítány pesticidům a snůšce z kukuřičných a řepkových lánů.

Nechám na každém včelaři, ať zhodnotí sám, zda jsou pro budoucnost včelaření lepší nízké ztráty vyšponované litím chemických látek „do včel“ po celý rok nebo ztráty vyšší, kterými platíme daň za šetrnější přístup (jak je běžné v západoevropských zemích). Z mého pohledu biologa, je ale stále jediným trvalým a udžitelným řešením varroózy selekce včel k přirozené odolnosti. To je ovšem nutné nechat mocnou ruku přírody přiměřeně zasáhnout…

Připomínám, že včelaři a včelařky se mohou účastnit monitoringu COLOSS i v Česku. Na stránkách www.coloss.cz je až do 31. května přístupný anonymní dotazník. O výsledcích studie pravidelně informuje např. časopis Moderní včelař.

Proč se zúčastnit?

  • Vaše pozorování a data budou odborně vyhodnocena v širším kontextu souvislostí než jen pouhé vyčíslení úhynů
  • každoroční a dlouhodobé sledování odhaluje málo probádané trendy a cykly
    porovnáme způsoby skutečného léčení včelstev u nás a v zahraničí
  • Vaše pozorování nám pomohou lépe popsat problémy slabých a uhynulých včelstev
  • uvidíte, zda a jak se úspěšnost zimování liší mezi regiony ČR
  • dozvíte se, zda v ČR hynou včelstva více nebo méně s porovnání s Evropou

Čápek J a Chlebo R (2016) Summary of winter honey bee colony losses in Slovakia between the years 2009 and 2015, Acta fytotechnica et zootechnica, 24.3.2016
DOI: dx.doi.org/10.14514/19.01.22–24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *