Včelařská petice

Portál farmáře provozovaný Ministerstvem zemědělství ČR dne 5. 3. 2018 spustil novou funkcionalitu. Ve veřejném registru půdy (LPIS) jsou nyní zobrazena všechna registrovaná stanoviště včelstev i se jménem chovatele. Spolu s těmito údaji byly zveřejněny i některé další osobní údaje chovatelů (jejich registrační číslo, telefonní číslo, soukromá e-mailová adresa).

Cílem tohoto kroku je vytvořit digitalizovaný zdroj informací o stanovištích včelstev tak, aby zemědělci v doletové zóně mohli řádně a včas oznámit dotčeným chovatelům včel aplikaci přípravků na postřik zemědělských plodin. Toto řešení sice usnadňuje práci těch subjektů, které chemické postřiky aplikují – tedy vlastně těm, kdo svojí činností ohrožují včely. Na druhé straně však včelařům přináší velkou míru rizika spojenou se zveřejněním umístění jejich soukromého majetku a informací, které by měly požívat zvýšené ochrany. Důvodné obavy panují zejména z usnadnění krádeží, či navedení vandalů a jiných k úmyslným včely ohrožujícím činům, neboť mnohá stanoviště jsou odloučená a zajištění jejich efektivní ochrany je takřka nemožné.

Subjekty aplikující postřiky nadto nalezli kličku v zákoně, jak se oznamovací povinnosti vyhnout. V současné době upozorňují včelaře na tuto činnost například takto: „Den a hodina aplikace: od 1.4.2018 do 1.8.2018 vždy od 8,00 do 20,00“ (citace z reálného oznámení). Je zřejmé, že v takovém případě nemá včelař žádnou možnost svá včelstva ochránit (snad kromě trvalého zrušení stanoviště) a záměr zákona se tak zcela míjí s účinkem.

Osobně se stávající praxí nesouhlasím a připojuji se proto ke včelařské petici ze dne 20. března 2018. Celé znění petice naleznete zde. Petiční archy (k podepsání do 30. 4. 2018) jsou ke stažení zde. 
ŠD 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *