Hladové larvičky „volají“ krmičky

Feromony jsou základním stavebním kamenem procesů řídících chování včel.  Uplatňují se na mnoha úrovních v každém věku. Ovlivňují např. náladu včel, udržují jejich pospolitost, signalizují, kdy má být larva zavíčkována, směrují trubce za mladou neoplozenou matkou nebo třeba spouští útok na včelařův nos. Řada signalizačních drah je velmi dobře popsána a byly identifikovány konkrétní chemické látky, které jsou při nich uvolňovány. Dodnes však nebylo jasné, zda včelí larvičky dovedou aktivně přivolat včely krmičky a vyžebrat si potravu.

Hmyzí larvy běžně žádají o nakrmení pohyby nebo akustickými signály. Včelí larvy jsou ale velmi málo pohyblivé. Je však dobře zdokumentováno, že vylučují feromony měnící chování dělnic. Proč by si tedy prostřednictvím feromonů nesvedly zařídit plný žaludek? Vždyť každá larvička z tisíců přítomných je pravidelně krmena zhruba jeden a půlkrát za hodinu a to zcela systematicky a nenáhodně.

Xu Jiang He se svými kolegy zjistili, že hladové včelí larvy produkují ve větší míře feromon E-β-ocimene. Pokud je tato látka přidána do prázdných buněk nebo k larvičkám, návštěvnost místa dělnicemi se okamžitě zvýší. Za produkci feromonu jsou zodpovědné tři geny, které se aktivují, jakmile larva hladoví. Exprese genů je rovněž zvýšená u nejmladších larviček, které vyžadují častější krmení. Ještě zbývá odpovědět, zda larvy své schopnosti žádat o potravu příležitostně nezneužívají. Na rozdíl od většiny živočichů o ně totiž nepečuje rodič, nýbrž (nevlastní) sestry. Pole pro podvádění je tudíž široké.

He XJ, Zhang XC, Jiang WJ, Barron AB, Zhang JH & Zeng ZJ (2016): Starving honey bee (Apis mellifera) larvae signal pheromonally to worker bees. Nature, 29.2.2016
DOI:10.1038/srep22359

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *