Jak se vydařila včelařská přípravka v roce 2016?

Ve dnech 16. a 17. ledna 2016 jsme v domácím prostředí našeho hospodářství uspořádali kurz pro včelaře nováčky „Včelaření bez nadření„. Přihlásilo se 12 účastníků, tedy plná kapacita. Jak se kurz vydařil si můžete přečíst v podání jedné z účastnic, Kristýny Němcové.

„Na kurz Včelaření bez nadření jsem se přihlásila jako naprostý včelař začátečník. Mé dosavadní zkušenosti se týkaly především toho, jak med sníst, o tom, jak ho získat, jsem toho ale moc nevěděla. O včelaření jsem uvažovala již dlouhou dobu, ale vzhledem k chybějícím zkušenostem, jsem se bála začít sama od nuly. Proto jsem byla nadšená, když jsem objevila kurz Včelaření bez nadření určený začátečníkům.
Kurz mě s nutnými základy hravě seznámil. Během víkendu jsem se dozvěděla základy o včelách, péči, nemocech, včelích produktech, o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů úlů i stylů včelaření. Velmi se mi líbilo, že přednášející byli otevřeni názorům a neprosazovali pouze ten jeden svůj, ať už co se typů úlu týče, či přístupu k včelám. Vždy se snažili posluchačům podat objektivní názor a zhodnotit klady i zápory zjištěné ze zkušeností vlastních, či převzatých od svých kolegů.
Na kurzu panovala přátelská atmosféra, která se projevila především během praktických skupinových úkolů. Kromě teoretických přednášek, byl totiž kurz protkán úkoly z praxe, kterými si účastníci rozdělení do skupin vyzkoušeli různé rutinní činnosti spojené s včelařením. Vyzkoušeli jsme si sestavení úlu, natavování voskových mezistěn, usazování imaginárních včelích oddělků nebo jsme zkoumali a sbírali spad na podložkách z úlů. Na konci kurzu jsme měli možnost navštívit dvě různé včelnice a prozkoumat, jak to vlastně všechno vypadá naživo.
Kurz bych doporučila všem, kteří uvažují o včelaření. Informace na něm byly podány objektivně, spolu se spoustou rad, zkušeností a tipů např. na získání dotací pro začátečníky. Celý víkend jsem si užila a i když je včelaření velice rozsáhlý pojem, skrze toto školení jsem získala slušný základ do začátku.“

Poděkování sponzorům:

  • zejména za úl pro ženy děkujeme firmě  VEMAT-CZ, Brantice, www.nastavky.cz
  • za med a zapůjčení vybavení BIO Farmě Dolní Křečany www.romanovky.com

Kurz Včelaření bez nadření je znovu plánován na leden 2017.
Více o vzdělávacích akcích a kurzech naleznete zde.

 

3 thoughts on “Jak se vydařila včelařská přípravka v roce 2016?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *